Štít na ochranu osobních údajů mezi EU a USA

Štít na ochranu osobních údajů mezi EU a USA
29 Január 2018

Štít na ochranu osobních údajů mezi EU a USA

Štít na ochranu osobních údajů mezi EU a USA (dále jen "Štít na ochranu osobních údajů"; v angličtině označován jako "Privacy Shield") je právní rámec pro transatlantické výměny osobních údajů pro obchodní účely mezi Evropskou unií (dále jen "EU" ) a Spojenými státy americkými (dále jen "USA"). Evropská komise potvrdila, že Štít na ochranu osobních údajů poskytuje přiměřenou úroveň ochrany osobních údajů poskytovaných z EU do USA pro společnosti zapsané v seznamu Štítu na ochranu osobních údajů, a je tedy nástrojem zajišťujícím právní záruky pro takto poskytnuté osobní údaje.
 
Cílem Štítu na ochranu osobních údajů je umožnit jednodušší přenos osobních údajů z EU do USA a zároveň poskytnout ochranu těmto osobním údajům a možnost subjektů údajů jednodušeji si uplatnit svá práva před příslušnými institucemi.
 
Štít na ochranu osobních údajů nahrazuje zásady bezpečného přístavu (Safe Harbour), které ESD prohlásil za neplatné v říjnu 2015.

Příručka k Štítu na ochranu osobních údajů

Dne 21.09.2016 Evropská komise vydala příručku k Štítu na ochranu osobních údajů mezi EU a USA, která obsahuje shrnutí informací o štíty na ochranu osobních údajů, především jsou v příručce vymezeny povinnosti zapsaných společností, práva subjektů údajů, jakož i postup při podávání a vyřizování stížností.  

Příručka je dostupná v českém jazyce.
 
Stížnost ohledně zpracování osobních údajů
 
Informace a stížnosti týkající se zpracování osobních údajů se v první řadě zasílají společnosti, která zpracovává osobní údaje a která je zapsána v seznamu štítu na ochranu údajů
Seznam společností jakož i kontakt kde se lze obrátit najdete na adrese https://www.privacyshield.gov/list
 
V případě, že společnost nevyhoví dotčené osobě, nebo osoba nebude spokojena s vybavením své stížnosti, může se obrátit na příslušný kontrolní orgán ochrany osobních údajů, kterým je pro území České republiky Úřad pro ochranu osobních údajů České republiky (dále jen "úřad“).  
 
Formulář pro podání stížnosti úřadu.

Informace o přístupu zpravodajských služeb USA k osobním údajům

Prostřednictvím úřadu můžete podat žádost ohledně přístupu zpravodajských služeb USA k osobním údajům, které prověřuje ombudsman pro Štít na ochranu osobních údajů.

Formulář pro podání žádosti úřadu.

Kontaktní formulář

Vypracování bezpečnosti dokumentace ve smyslu GDPR od 139 € s pojištěním.

osobniudaj.cz, s.r.o. Nobelova 812/4,
160 00 00 Praha 6 - Vokovice

Nezávazná cenová nabídka zdarma

od 139€ s pojištěním

Poskytli jsme služby
více než
11 500 klientům

Bezplatná cenová nabídka

Otázky a odpovědi

Vážený klient, pokud jste nenašli
to co hledáte, nevahejte
nás kontaktovat.

Kontaktovat