Další zákon na likvidaci zaměstnavatele: 20-milionová pokuta za chybičku

Další zákon na likvidaci zaměstnavatele: 20-milionová pokuta za chybičku
15 Január 2018

Další zákon na likvidaci zaměstnavatele: 20-milionová pokuta za chybičku

Ve čtvrtek dal slovenský Úřad pro ochranu osobních údajů do připomínkového řízení nový zákon o ochraně osobních údajů, který obsahuje šokující možnost úřadu dávat i za menší porušení zákona pokuty do výše 20 000 000 eur. Je to nejvyšší strop pro pokutu v české legislativě. Je to dvojnásobek dosavadního rekordu, max. 10 000 000 eur v zákoně o energetice, resp. v zákoně o burze cenných papírů.

Na Slovensku se nyní vedou zuřivé, ale povrchní debaty o "první evropské lize", v praxi je však hlavním problémem Slovenska, že si neumí na evropské úrovni uhlídat základny zájmy. Stejným problémem je, že všichni mluví o zlepšování podnikatelského prostředí a o tom, že bychom měli snižovat administrativní zátěž a v praxi se podnikatelem povinnosti pouze přidávají.

Když zaměstnavatel na pracovišti poruší zákon a pro nedbalost umře dělník, maximální pokuta je 200 000 eur. Když tentýž podnikatel teď udělá něco z níže uvedeného, tak bude moci dostat až 20 000 000 eur:

  • pokud se omylem zveřejní rodné číslo například ve smlouvě, jak se to stalo například radnici v Ružomberku nebo Bytové agentuře resortu ministerstva obrany;
  • pokud podnikatel zapomene uvést poučení o možnosti kdykoliv odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů.

Úřad pro ochranu osobních údajů se tak stane nejmocnějším úřadem v této zemi, který bude schopen jedinou kontrolou vyvolat bankrot 99% podnikatelů, ale i samospráv a neziskových organizací. Úřad je dnes ovládán SMER-em a může tak být vynikajícím nástrojem zničení kohokoliv nepohodlného. Zároveň možnost ukládat takové pokuty vytváří obrovský korupční potenciál.

Chtěli jsme tento návrh okamžitě napadnout, ale zjistili jsme, že vyplývá z nařízení přijatého Radou a Evropským parlamentem ještě loni. Úřad si sice toto nařízení vysvětluje tradičně slovensky, tedy co nejširšeji, ale podstata 20 000 000 eur pokuty vyplývá z nařízení. Za toto nařízení hlasovali i všichni slovenští europoslanci.

V Evropském parlamentu se diskutovalo o Facebooku, Googlu a podobných případech, nikomu z levých ani pravých slovenských europoslanců, ani slovenský ministrovi nenapadlo, co to bude znamenat pro slovenské podnikatele. My jsme za to, abychom byli v jádru Evropské unie, ale to vyžaduje i profesionalitu a ostražitost při přijímání evropské legislativy.
Na závěr, jdeme v rámci evropské legislativy hledat způsoby, jak omezit možnosti úřadu udělovat obrovské pokuty za drobné porušení.

Jozef Mihál a Miroslav Beblavý (poslanci Národní rady SR)

 

Kontaktní formulář

Vypracování bezpečnosti dokumentace ve smyslu GDPR od 139 € s pojištěním.

osobniudaj.cz, s.r.o. Nobelova 812/4,
160 00 00 Praha 6 - Vokovice

Nezávazná cenová nabídka zdarma

od 139€ s pojištěním

Poskytli jsme služby
více než
11 500 klientům

Bezplatná cenová nabídka

Otázky a odpovědi

Vážený klient, pokud jste nenašli
to co hledáte, nevahejte
nás kontaktovat.

Kontaktovat